Pjese teatrale humoristike

agree with told all above..

Pjese teatrale humoristike

Ta ruaj informacionin? Perralla e sheges Djali I mbretit pak dite para se te martohej I thote te atit do dal per gjah. I ati -Tani eshte dasma nuk mund te ikesh. Princi- Do vete e do kthehem ne kohe. Niset, kur duke ecur sheh nje shege ku njera nga kokrrat ishte me e kuqe dhe shkelqente shume, I afrohet dhe pyet fshataret si eshte e mundur qe shkelqen keshtu?

Mos e keput I thone se aty ndodhet e Bukura e dheut. Princi -A e keni pare ndonje here? Fshataret -Po del ndonjehere naten dhe futet prape brenda. Keshtu vendos te rrije aty dhe te prese ta shohe. I vene nje krevat e rrethojne me lule dhe vene dy kupa me llokume nje tek koka e nje tek kembet.

Shtrihet dhe ben sikur fle. Naten vone e Bukura e dheut ithote te emes -Nene do dal. E ema- Jo se po te preku insani njeriu nuk te fus me brenda. E bukura -E ka zene gjumi dhe do dal me kujdes.

pjese teatrale humoristike

Hapet shega del e Bukura e dheut e puth ne balle princin, ha nje llokume tek koka e nje tek kembet dhe futet brenda. Te nesermen ne mengjes kur zgjohet princi e pyesin -A e pe? E kupton qe e kish zene gjumi dhe vendos qe do e shohe patjeter naten e dyte, por ndodh e njejta gje.

Naten e trete ndenji me kujdes dhe kur u afrua ta puthe e kapi. Shega u mbyll ne vend. Ai sheh qe ishte teper e bukur. I thote qe ta prese se do kthehet dhe niset per ne pallat. Aty ishte mbushur plot se kishte ardhur dita e dasmes.Hamleti, tragjedia me e famshme e W. Sh, sipas kritikeve eshte shkruar me mbi bazen e nje sage kenge epike popullore ose legjenda te perhapura ne vendet skandinave ne Mesjeten e hershme daneze, por e ndryshuar e zhvilluar dhe e zbukuruar me nje mjeshtri aq te cuditshme sa mund te quhet vepra teatrale me popullore dhe me e thelle qe luhet ne skene.

Hamletin mund ta cilesojme si dushkun me te larte te pyllit Shekspirian, por nuk mund ta shohim pasi u copetua pas rrufese.

Jet set go hindi dubbed movie download filmywap

Germadhat tregojne madheshtine dhe tragjizmin e tij. Krimi i antagonistit dhe hakmarrja e protagonistit. Klaudi ka vrare ne gjume mbretin Hamlet te Danimarkes, eshte martuar me te shoqen e tij dhe i ka rrembyer fronin princit Hamlet, nipit te vete.

TREGIME-DRAMA-POEZI-HUMOR-skeçe

Princi Hamlet informohet per kete krim prej fantazmes se te atit dhe i betohet se do te hakmerrej. Kjo detyre per Hamletin ishte shume e rende. Vargjet qe mbledhin tere tragjedine e shpirtit te tij jane:. O prapesi, o dreq. Ai kishte jetuar ne Universitetin e Vitenbergut midis librave, studimeve te larta dhe arteve te bukura.

Skënder Hasko – novelisti për fëmijë

Nuk eshte zgjedhur rastesisht ky universitet. Ai ka qene nje nga qendrat e studimeve antike si dhe te mendimeve liridashese te asaj kohe dhe ka marre fame per shkak te veprimtarise qe ka zhvilluar atje Luteri dhe Melangtoni.

Ai ishte djali i perkedhelur i nje ati heroik, trim; ishte i pajisur me te gjitha virtytet morale dhe intelektuale; kishte te dashur Ofeline, vajzen me shpirtmire dhe engjellore. Befas per kete shpirt delikat nga edukata, vjen katastrofa dhe i permbyset bota mbi koke. Tani sheh anen tjeter te medaljes. Vellai vret te vellane dhe i rremben te shoqen, e ema mendjelehte martohet me vrasesin e babait, vrasesi merr fronin e te nipit, e dashura e padjallezuar bie pre e vrasesit qe ta spiunoje, miqte dhe shoket e femijerise i vene gracka, populli i falet nje mbreti kriminel.

Ai ndihet i vetem, i neveritur dhe i pergjuar prej te gjitheve. Eshte i detyruar te lere universitetin, librat, studimet, artet e bukura, te fshije nga shpirti cdo ideal dhe te shkule nga zemra dashurine per Ofeline.

Ai duhet te koncentroje te gjithe vullnetin dhe energjite per te mbaruar detyren e rende. Tani sheh vetem poshtersine njerezore. Danimarka qe i dukej si parajse, tani ishte nje burg. Bota iu nxi. Pesimizmi i turbulloi koken dhe i theu zemren.

Chirp transducer

Dyshimi per veten dhe per tere boten, ja mpine shpirtin. I deshperuar, i demoralizuar, i paralizuar, me makthin ne gryke, ska force as te rroje e as te vdese. Arsyeja per vuajtjet e Hamletit qendron me teper ne ndjenjen qe ka pasur nje tronditje fatale per vdekjen sesa ne ndjenjen qe eshte i pazoti per veprim.Iku uji, iku uji Moj e mjera popullsi Hapni cezmat edhe prisni Pas dhjete oresh, do te vije.

Kur uji te kete ardhur Shume shpejt do te shkoje Mbushni kovat dhe legenet Qe tju gjenden, per nevoje. Ate uje qe pini Ju lutem ziejeni mire Pasi nje gomar i ngordhur Eshte hedhur ne Boville. Rrofte shume, tregu i lire Qe sjell uje te importuar Ne ditet qe do te vijne Do bejme dush, me uje te gazuar Jemi popull Me tradita Rrojme pa uje Edhe pa drita.

Jemi popull i vogel Me drejtues te nalte Nuk bindemi aq lehte Politiken kemi ne gjak. Jemi popull Me emer te madh E gjithe bota Ne goje na mban. Na mban ne goje E na ka zili Qe ne kemi Njeqind parti.

Por te gjithe Te thone c'te dojne Ne politiken S'do ta leshojme. Shume parti Jane me te vertete Si kemi per ndonje hall Por i kemi per qejf. Qe te gjitha partite Rrfshin sa malet Qe na i qajne Te gjitha hallet Truri i Popullit. Popullit te ngrate Pi i iken truri Ngaqe pa drita jemi c'do nate Dhe ne cezma, mungon uji. Popullit po i iken truri Edhe nga papunesia Nga krimi i organizuar Dhe nga varferia. Popullit po i iken truri Nga buka qe e merr me liste Nga cmimet shume te larta Dhe prej ceshtjes se pasigurise.

Gomari im Duke ecur rruges Hipur mbi te timin, gomar Njerezit me shikonin Sikur te isha me Ferrar Gomari im, nxitonte Se ishte shume i shpejte Policet, si shikonte Kur ngrenin tabelat, perpjete. Dhe keshtu, gomari Ne semafor, nuk ndaloi Shpejt, policia me ndali Dokumentat, me kerkoi Por une s'kisha dokumenta Per gomarin tim, veshgjat Keshtu qe policia, gomarin Ma derguan, ne komisariat. KENGA E KANDARIT Grua po prishet kandari S'eshte me ai i pari Qe qendronte dite e nate Gati si barut i thate Qe punonte dimer e vere Pa u lodhur asnjehere Qe ishte i lehte si flete Qe mbante kryet perpjete Qe turrej si trim ne balle Qe kapte zocken te gjalle Qe rropatej neper shpella Ku ishin me te thella Tani s'e di se cka pesuar Here here rri menduar Kur ben ftohte e acar shume Struket e bie ne gjume Ndonese eshte i permalluar Gjuetine e ka rralluar Kerkon belushka te ngrohta Shijon shalushka te plota Dhe me to sa guduliset Fillon celet kapardiset Buckoset e i qesh nuri Edhe merr pamje prej burri Pastaj fillon nga zanati Si e ka bere dhe i jati Dhe rreshqet vrull si ngjale Drejte vendlindjes nga ka dale Lufte Diku, aty mbas mesnates Plaku, ia mbeshtolli plakes Plaka mu, e plaku bam Lufte po behet, ne vietnam Kruja.

Kruje, o qytet i bekuar Prite prite, Skenderbene Rreshtin e trete, e kam harruar Te shpetoje memedhene. Me plaken e tij prane Ulur ne stol qendrojne Me nostalgji e mall Te kaluaren kujtojne.

Ju kujtohen vitet Kur ishin te ri Dhe heret e shumta Qe benin dashuri. Ndaj kjo nostalgji Plakut na i ngjalli Nje te zjarrte dashuri Porsi ajo, e nje djali.

Mbi trupin e plakes Duart i leshon Por per fat te keq Plaka nuk pranon. Nuk eshte pune per ne Thote plaka e rraskapitur Ne jemi shume te vjeter Dhe behet gati, per tu ngritur.

Plaku i kap doren I thote, ku po shkon Vertet jemi te vjeter Por gjaku, po na vlon.Ta ruaj informacionin? Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej Ngaren e kafsheve te pyllit mori pjese dhe miza ne kohen e nisjes fryn pak ere dhe e mer mizen dhe e shpie ne vesh te elefandit kethehet elefandi dhe i thote mizes po mir me mize pa filluar gara mire fillove te shtysh ti intervist ne ngrordhjen e mizes fjala e fundit per te ish Ta dija se kisha kaq force sdo kisha len gje te gjalle ne kembe nga shakaxhiu.

Perse e desha gruan me shume se nenen Se kisha ndermend me qesh sot una Veryyyyyyy Funny and Very Nice Se nderoj me miellin me dashurine martohet nje djale dhe sdinte te bente dashuri i thot nje shoku si tje bej thote sdi te bej dashuri Me rrespekt nga Shakaxhesha. Humor dibran Destani ishte pak dudum. E martuan. I ankohet. Po dridhem si qeni Njeri me shkodh tjetri ne koperativ. Pa te keqe kapin muabetin e cunave ,duke qene se te dy kishin nga 5. Ky ne koperativ i thote?

Si eshte e mundur? Pa spa u detyrua dhe i tregoi sekretin e djemve te tije.

Monçja: ja me kë gajasen njerëzit në Gramsh

Kur ben mardhenje me gruan mos e shty pistonin deri ne funde po rotudhoje nje here. I kenaqur koperativisti shkon ne shtepi dhe gjen gruan duke lare enet dhe i thote.

Hp z800 hackintosh mojave

Grua sote do te ngjizim djalin ton te pare me shkodhe. Lexojeni kete. Nje cun king dhe me lek ashtu sic i kane qef gocat por me nene gjirokastrite kerkonte grua qe te hante ajer dhe jo buke.

Nje dite e shikon nje goce dhe ashtu sic pleksen keto pune kap kusheriren e cunit dhe i thote "ma rregullo mua ate kusheririn jot" U pa problem i pergjigjet kusherira verem duhet te shtyhesh sikur ha ajer. Shkon dhe kjo goca nje dite para shpise se cunit e pa cunin ne dritare dhe filloi te hapte gojen dhe te perttypej looooool ca ben goca per cunin eeeeeeeeeeeee nejse vazhdojme E shokon ky cuni dhe shkon e pyet ca ben keshtu Po haj dreken i thote goca.

Si keshtu?

pjese teatrale humoristike

Po ja une nuk kam nevoj per ushqim se jetoj me ajer Ok u lidhen dhe me vone vendosen daten e marteses. Naten e dasmes pasi mbaruan me festimet shkuan te flene. Nderkohe cuni i fut nje te pallum, qe se kish provu nanjihere me pare dmth e zhvirgjroi. Pasi mbaruan se beri sex cohet goca e shkon tek frigoriferi e hap dhe fillon te haje.National Library of Australia. Search the catalogue for collection items held by the National Library of Australia.

Due to the need to contain the spread of coronavirus COVID the Library building and reading rooms are closed to visitors until further notice. The health and safety of our community is of great importance to us and we look forward to staying connected with you online. Sako, Zihni.

Bardho bardhushi : tregime dhe pjese teatrale. Request this item to view in the Library's reading rooms using your library card. To learn more about how to request items watch this short online video. You can view this on the NLA website. Login Register. Advanced search Search history. Browse titles authors subjects uniform titles series callnumbers dewey numbers starting from optional. See what's been added to the collection in the current 1 2 3 4 5 6 weeks months years.

Your reader barcode: Your last name:. Cite this Email this Add to favourites Print this page. You must be logged in to Tag Records. In the Library Request this item to view in the Library's reading rooms using your library card. Order a copy Copyright or permission restrictions may apply. We will contact you if necessary. To learn more about Copies Direct watch this short online video. Need Help? How do I find a book? Can I borrow this item? Can I get a copy? Can I view this online?Miratohet Zv.

Baftiar Xhindi dhe dr. Pandeli Cina.

Eunice ogoma

Maksuti ka kryer rreth Maksut Drasa. Eshte per mua nje privilegj dhe kenaqesi e madhe te uroj ne kete ore te fillimit te dites 5 PRILL Xha Ismetin kete Fterriot qe figura e tij ,vepra etij i ka kaluar me kohe caqet e Laberise por edhe metejTe Kombit si nje dijetar i madhe ne sherbim te Atdheut. Per Te flet historia ,flet vete rruga shume vjecare qe fillon me shkollen e fillores ne femijerine e tij ,vazhdim i kesaj rruge ne shkollat e tjera ne Shqiperishollen e larte ne Rusine Sovjetike me medaljen e ARTE dhe me punen gjigante ne sherbim te kmbit Shqiptar ne sektorin e Drejtesise.

Hashim Thaci. Eshte kenaqesi dhe nder te bisedosh me njerez si Ismeti Duhen dite e nuk dalin ,te flasesh per njerez si AY. Me shpirt te urojme ,te rroni gjate ,me shendet dhe i lumtur Te duam shume. Dashin jo vetem qe e njihja prej vitesh dhe e respektoja mjaft edhe si njeri i sportit por edhe si mehalleli e cun Tirone e ku pershendeteshim shpesh me njeri tjetrin me respekt reciprok……por edhe prej faktit se e shoqja e tij Athina [ Tina ] Leno nje kampione e madhe e basketbollit te femrave te Partizanit te kohes se A.

Greves e Nj.

Car games 3d mod apk

Lleshit dhe pjestare e Ekipit tone Kombetar te basketbollit te femrave… kishte qene shoqe shkolle e imja …e madje motra e saj dhe kunata e Dashit …Diana per vite me radhe ishte shoqja ime e klases madje edhe e bankes ne 8 vjecare. Lindi ne ne nje familje tiranase ne rrugicen mes shkolles Pedagogjike dhe ish dyqanit te Dipllomateve… dhe ishte djale i vetem mes 4 motrave ….

Pasioni i tij per sportin ishte i dukshem qe ne femijerine e tij ndaj si shume te tjere fillimisht u inkuadrua si tironc qe ishte tek ekipet zinxhir e tek te rinjte e Tirones por shpejt do te nderroje mendje e do te shkoje tek Partizani me te cilin nen drejtimin e te madhit trajner te volejbollit shqiptar Andon Kona pak vite me pas do te arrije suksese te jashtezakoneshme e do te kete nje kariere me shume se sa brilante. Luan per kete ekip ne rolin e shuterit …per gati 16 vjet ku se bashku me Ylli Tomorrin e famshem …Ver Duravakun, Lash MacajnBert Boroven etj ne rivalitet te ashper me Dinamon e madhe te asaj kohe te Vangjel Kojes e Asllan Rusit …do ti jepnin Partizanit te tyre 3 Tituj Kampione [76, 81].

Iba teachers test papers

Dashi ishte i fuqishem fizikisht dhe kishte parametra te nje sportisti te niveleve boterore…ne te gjithe treguesit e ne te gjitha drejtimet. Madje ai Partizan i tij i aso kohe ne edicionin europian te do te shkonte deri ne cerekfinalen e Kupes se Kampioneve ku pasi eliminuan radhazi kampionen e turqise IETT dhe ate te Italise …Ruini …shorti i vuri perballe Bashkimit Sovjetik…dhe ketu shuhet e permbyset enderra e tyre e madhe per te shkuar me tej…pasi Shqiperia nuk ndeshej ne asnje lloj kompeticioni e sporti aso kohe me rrevizionistet sovjetik…[???

pjese teatrale humoristike

Nderkohe Dash Fagun ose thene ndryshe Binjakun e Asllan Rusit…pasi kishin ngjashmeri te jashtezakoneshme mes njeri tjetrit kudo e ne cdo tregues…fizik i njejte, te shkelqyer e determinante ne fushe per ekipet e tyre, agresive ne zhytjete mrekullueshem si djem ne jete…etj etj…Dinamo do ta kishte prezent si perforcim te saj te perhershem pothuajse ne cdo ndeshje nderkombetare qe zhvillonte sikurse Kombetarja e kishte Fagun nje nga pikat me te fuqishme te saj ne ato vite ne te gjitha takimet e shumta nderkombetare qe zhvilloi….

Vec kesaj Fagu e Rusi ishin sa kundershtare ne fushe po aq edhe shoke e miq te ngushte me njeri tjetrin…ndaj dhe ngjarja tragjike qe i ndodhi Asllanit ne e tronditi shume Dashin…por edhe sikur e mbylli ne vetvete, e beri me serioz e me te heshtur se kurre me pare….

Aq sa…me pas vdekjes se Legjendes Rusi…Dashi pak muaj me pas do ta mbyllte edhe vete karieren e tij te gjate sportive edhe pse kish ende per te dhene goxha…sepse ishte vetem 31 vjec…dhe ende shume i fuqishem e ne nje forme sportive per tu patur zili prej cdo kujt….

Ngjarjet e vrulleshme politike qe mberthyen Shqiperine ate fillim viti 91 ku sistemi komunisto diktatorial po merrte rrokopujen e po thyente qafen e gjeten Dashin si petagog fiskulture ne Shkollen e Bashkuar Ushtarake Skendrerbej …. Ketu ai do te dalloje vec te tjereve per qendrimet e mbajtura ku hapur ishte pro popullit qe kish dale rrugeve e shesheve dhe kerkonte rrezimin e atij sistemi kriminal… si dhe me respektin e autoritetin qe gezonte tek nxenesit e studentet e tij kish arritur te bindte shumicen prej tyre qe te mos shkonin pas komandanteve e drejtuesve te tyre ushtarake e civile qe kerkonin qe gjithcka te zgjidhej me forcen e armeve e me gjakderdhje….

Madje Dashi do te rrezikoje deri edhe jeten e tij teksa nuk lejon hapjen e dhuneshme te depove te armeve atje …ku turmat histerike te ushtarakeve te xhindosur kerkonin rivendosjen e bustit te diktatorit serisht ne qender te Tiranes….

Natyrisht qe Dash Fagut ne ate kohe …. Po kete vit…disa muaj pas ngjarjeve te shkurt — marsit te dhunshem te 91…ne mes muajin Korrik zhvillohet Asambleja e Volejbollit …. Ky sinjal i forte ardhur nga nje emer me goxha reputacion sic ishte Dash Fagu duket se ju ra fort sirenave te alarmit e i trembi jo pak ata atje lart qe ishin realisht vrasesit e vertete te legjendes Rusi…. Pasi ka pire kafene e pijen ….The genre cannot be rigidly defined, and in any case feste teatrali tend to be split into two different sets: feste teatrali divided by acts are operas, while works in this genre performed without division, or merely cut into two parts, are serenatas.

A festa teatrale is a dramatic work, performed on stage unlike many serenatas, which are labelled "drammatico" but were not performed in dramatic contexts.

The festa teatrale was always a fairly minor genre, born of courtly entertainments and the celebration of royalty — hence the abbreviated length of most festi teatraleand the focus on drama, spectacle and chorus, as opposed to elaborate music.

The poet and librettist Metastasio applied the term to 9 of his libretti. All but one of these were first performed for the court at Vienna. The last of these was Johann Adolph Hasse 's Partenopeperformed during Christoph Willibald Gluck 's Orfeo ed Euridicethe first of his "reform operas" also first seen at Viennais also often considered part of the genre of festa teatrale. Handel 's Parnasso in Festapresented in London in as part of the celebrations for the wedding of Anne, Princess Royalis another example of the genre.

From Wikipedia, the free encyclopedia. References [ edit ] Michael Talbot. Grove Music Online.

Histori e nostalgji për konviktin e Skraparit

Oxford Music Online. Oxford University Press. Further reading [ edit ] R. George Frideric Handel reprint ed. Dover Books on Music. Categories : Opera genres European court festivities Italian words and phrases. Hidden categories: Use dmy dates from November Namespaces Article Talk.

Views Read Edit View history.

pjese teatrale humoristike

Languages Italiano Edit links. By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy.


Taull

thoughts on “Pjese teatrale humoristike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top